Децата и компютърните игри
Време за четене: 13 минути
Ако нямате време:
- Започнете с игрите между 5-7 години
- Балансирайте игрите – пъзели, математически, аркадни и други
- Играйте с децата, за да може да обсъждате игрите заедно и да следите прекараното време
- Наблюдавайте за правилна стойка и не прекарвайте повече от половин час на ден пред компютъра
Едни от най-оспорваните видове игри в съвременния свят са компютърните игри. Този дебат може да бъде подхранен от много аргументи за и против, но без значение дали ни харесват или не, те са неизменна част от детството на нашите деца. Затова като родители е добре да се научим как да ги използваме за допринасяне развитието на децата, а не да ги забраняваме напълно. Освен това, дигиталният свят ще е неизменна част от бъдещето на децата ни, така че като родители трябва да ги запознаем с него и да създадем необходимите навици за работа и живот от ранна възраст.
Кога е правилният момент за запознаване с компютърните игри?
За да може да започне да играе, детето трябва да умее да работи с мишка, да се ориентира в дигиталната среда, както и да има достатъчно развита фина моторика и костна система. Освен това, то не трябва да възприема компютъра като играчка или да се страхува от него. Правилното отношение включва съзнанието, че компютърът служи за работа, за забавление и източник на информация.
Затова възрастта 5-7 години е подходяща за изграждане на тези навици, защото на тази възраст настъпва прелом в психическото развитие на детето. От друга страна, то още не ходи на училище и не е натоварено с домашни. Така ние можем да използваме част от свободното му време за изграждане на правилни хигиенни навици и мотивация за ползване на компютър и интернет.
За деца от 1 до 4 години използването на компютър не е препоръчително, тъй като това е времето за формиране на голям обем от умения и навици за самообслужване, а и детето все още е незряло да осъзнае напълно действията си.
Как да подберем кои игри са подходящи?
Каква игра ще изберем, зависи от това какво искаме детето да научи, какви чувства да изпита и с какво искаме да го запознаем. Различните видове игри развиват различни качества и е добре да има баланс. Ако избираме само образователни игри, това може да досади, а ако избираме само забавни игри, детето няма да свикне, че компютърът е и инструмент в обучението му.
За 5-7 годишните са подходящи малките аркадни игри, пъзелите или игри с познати анимационни герои. Чрез правилно подбраните образователни игри детето се забавлява, но и научава нещо ново.
По-големите стратегически или спортни игри не са подходящи, защото често изискват по-дълго стоене пред екрана или може да включват насилие. Децата не са готови за изграждане на такива стратегии или напрежението, което носят такива игри.
Как да избегнем вредата от работата и играта на компютъра?
Стойката при стоене пред компютъра е много важна. Важно е да научим детето да стои изправено и на достатъчно разстояние от монитора.
Също така компютърните игри и дългият престой пред монитора развалят очите. Затова е хубаво да следим времето, което децата прекарват пред него. 20-30 минути на ден не биха били вредни и е добре да се ориентираме около това време. Ако все пак се случи да стоят по-дълго, по правило на всеки час работа, трябва да се осигурят 10 минути почивка и гледане в далечина. Имайки предвид, че всичко забранено е сладко, хубаво е вместо забрана, да въведем правила за ползването на компютъра с вашата помощ. Така освен, че ще може да следите прекараното време, ще можете и да обсъждате играта. Преди да използвате компютъра е добре предварително да говорите с детето за времетраенето на играта, като обясните причините за това ограничение.
Важно е да споменем, че смартфоните и таблетите са неподходящи за по-малките. Малкият размер на екрана принуждава играещия да се взира и това натоварва очите. Същото важи и за по-малки монитори и лаптопи.
Какъв е правилният подход за обучение чрез игри?
Казват, че когато възрастният наказва детето, това е израз на педагогическа слабост. Същото мисля и за иконата “Родителски контрол”. Според мен щом имаме нужда от него за да контролираме детето си, това означава, че не сме го мотивирали правилно, не сме го научили как да използва предоставените му възможности.
Няма определена рецепта за обучение за работа с компютър. Добре е да се избере елементарна игра, в която детето да влачи обекти, да пише елементарни букви или думи, да гледате картини на диви животни, за които са говорили в детската градина, а после да пуснете звуци, които тези животни издават. След като сте направили това можете да играете на игра, включваща тези животни. Това ще обогати впечатленията му. Хубаво е по този начин да надграждаме знанията на децата, свързвайки приятното с полезното и избягвайки маниакалното желание за игра.
Ползвайки компютъра заедно с детето, постепенно то ще научи организацията му, ще се запознае с елементите на екрана, както и с това къде е детската “папка” и кое пространство е на родителя.
Няколко примера:
Предлагам ви няколко линка с игри, подходящи за деца в предучилищна възраст или начално училище.
Тук може да намерите онлайн игри, типични за възрастта 5-7 години. Те могат да бъдат използвани за да подпомагат ограмотяването на децата. Овен това, сайтът има богат избор от картинки за оцветяване, приказки и други.
Тук може да превърнете всяка една ваша снимка в пъзел! Те са добро средство за развитие на логическо мислене, въображение, усещания за цветове и форми.
Тук може да намерите забавни аркадни игри със занимателен характер.