Децата и опасностите в интернет
Време за четене: 4 минути
В предучилищна възраст децата ползват интернет основно за игри. В училище обаче се включват социални медии, търсене на материали за училище, модни сайтове и други. Затова тази тема обхваща повече училищната възраст. Какви са опасностите, които дебнат в интернет?
Вманиачаването
Това е първата опасност, която идва от самото дете и е едно от по-честите оплаквания, които съм чувала. Децата често искат да играят на технически средства като компютри, телефони, таблети и други. Използват ги предимно за игри, но проблема е, че те се превръщат в основна дейност през свободното им време. По този начин те се отразяват се на здравето, интересите и цялостното им развитие. Затова мотивирайте детето си, че срещите с приятелите на живо, много често са по-весели от тези по телефона или компютъра.
Опасности в чатове и социални медии
Както всички знаем, понякога интернет и социалните медии като Фейсбук и Инстаграм могат да бъдат доста неприятни места. Използвайки ги, децата могат да попаднат на нецензурно съдържание или език, да бъдат жертви на онлайн тормоз или да попаднат на игри като “Син кит”. Затова е важно да говорим с децата предварително, да се интересуваме от това какви сайтове посещават, какви приложения използват и кои влогъри гледат. Искаме или не, рано или късно интернет става част от живота на нашите деца, затова трябва да се интересуваме от техния “онлайн живот”.
Как да подготвим детето?
Забраненото е най-сладко, затова вместо да се противопоставяме, поставяме мотивирани правила за времето, което детето прекарва в интернет, правилната стойка и сайтовете, които посещава. Още при първия досег създаваме отношение и интерес към определени теми така, че детето да ползва техниката не само за игри, но и за полезна информация, която да доведе до дейност извън компютърните занимания. Например – гледайте как се правят оригами, а след това ги правете заедно с детето. Използвайте мотивация и убеждение от ранна възраст вместо забрана и ограничение.
Информираността на децата е най-голямата защита. За да е защитено детето е добре да му се обясни, че от другата страна може да не стои добронамерен човек и че:
- Не трябва да говори с чужди и непознати хора
- Да внимава за всякакви видове измами, неприятни игри и че никой не може да го накара да направи нещо, което не иска
- Има неща, които не трябва да споделя с хората извън семейството
- Всичко, което публикува в интернет остава там завинаги
Най-добрият съвет, който можете да дадете на децата си, е да ви извикат ако се чувстват застрашени или се случва нещо необичайно. Учете децата си да споделят с вас всичко, което ги притеснява. Представата на децата за добро и зло не винаги е еднаква с тази на възрастните, затова не оставяйте детето безконтролно в интернет за дълго време независимо с кого говори, играе или нещо друго.
Техническа подготовка
За да предпазите детето допълнително може и да използвате детски браузъри, програми и приставки за родителски контрол, или филтриране на някой сайтове. В сайта на Safenet може да намерите и повече детайли за това как да създадете собствен профил на детето в Уиндоус.
В заключение
Накратко, не прекалявайте със забележките и изискванията докато контролирате. Поставяйте кратки и ясни правила, необходимостта от които е обсъдена с детето. Така то ще знае, че това не е ваш каприз. Това ще осигури спокойствие на вас и вашето дете.