Какви са техническите средства в детската градина и нужни ли са те?
Време за четене: 4 минути
Накратко:
- Технологиите са навсякъде около нас и не трябва да изолираме децата от тях
- Техническите средства в детската градина правят уроците по-интересни и материала по-лесен за усвояване
Технологиите днес са навсякъде около нас. Накъдето и да се обърнем в дома си няма да намерим кът, в който да няма техника. Освен това, вече почти няма обява за работа без изискване за поне минимално ниво на компютърна грамотност. Точно това е причината, да не изолираме децата от техниката, а да ги приобщаваме според възрастта и възможностите им. Детската градина не прави изключение от това.
Техническите средства (телевизор, компютър, електронна дъска и други) рядко са пряко използвани от децата. В повечето случаи те се използват от учителите за:
- Онагледяване
- Дидактични (обучаващи) игри и упражнения
- Ролеви игри
Представете си педагогическа ситуация (урок) на тема ”В зоопарка”. Ако учителят разполага само с учебник и тетрадка, възможностите му са крайно ограничени. Ще говори, ще показва картинки, може да направи оригами или да използва подвижни игри.
Сега си представете, че учителят има компютър. Той може да бъде използван по множество начини, които да подпомогнат урока. Учителят може да онагледи ситуацията си с филм за животните или да покаже звуците, които те издават. Ако има принтер, ще принтира картинки, в които децата да оцветят любимото си животинче или ще пусне игра, в която децата да намерят дома на животното. Това са така наречените дидактични игри, които помагат много за усвояването на материала. Така, когато децата се прехвърлят площадката, за да изиграят подвижните игри, те вече са подготвени.
Сега си представете, че същият този урок се изнася с интерактивна дъска. Децата ще могат да видят животните на голям екран, ще чуят гласа им, сами ще нарисуват мястото на обитание било то гора или море. Така чрез игра, ще научат и ще запомнят материала. Този начин на изнасяне на уроци е впечатляващ и има много по-голямо въздействие върху децата. В повечето такива ситуации те посрещат родителите си с думите “А знаете ли, ние днес играхме на…“
В края на деня, когато децата са изморени, те с удоволствие сядат да гледат любими филмчета, в което няма нищо лошо. Това създава домашен уют, а и филмчетата са подбрани с възпитаващ характер и според възрастта на децата.
Техническите средства, които децата пряко използват са игри, одобрени от министерство на образованието. Такива са например роботизирани играчки, игри с много мишки или интерактивни дъски. Те се използват под контрола на учителите, в определено време за обучение и упражнение на получените знания.
Разбира се всяко нещо, което е предозирано е вредно, но ако материала е подбран добре и не е за сметка на играта, и свободата на децата, техническите средства имат трайно място в обучението и живота на децата. Телевизорът, компютърът, интерактивната дъска могат да осигурят още много възможности за онагледяване на учебния материал и обучение чрез игра. Уроците с тези средства са по-интересни и желани от децата. Това засилва тяхната активност, а знанията и впечатленията са трайни и усвоени с удоволствие.