Как възникват интересите на децата?
Време за четене: 5 минути
Накратко:
- Насърчавайте интересите на детето си и му давайте възможност да пробва различни дейности
- Подкрепяйте децата, когато имат нужда
- Давайте съвети, но в никакъв случай не взимайте решение вместо децата си
Какво е интерес и кое любопитство?
Често чувам разочаровани родители, които говорят, че детето им прави безразборни избори на школи в детската градина и не знае какво да избере, защото няма интерес или пък му е било трудно… и все се замислям дали наистина става дума за интерес?
Реших да проверя в речника какво е значението на думата “интерес” и открих, че “интерес е това, което е важно за определен момент. “
За детето във всяка една минутка е интересно различно нещо. Така е, защото вниманието още е неволево и трудно се задържа. Това още не е интерес, а просто любопитство. Всяко дете е любопитно, наднича навсякъде, пипа всичко, но това е само опознаване на света. За да определим дали детето има интерес към дадена тема, изкуство или спорт, то трябва да се занимава с тях по-трайно. Това ще помогне да различим любопитството от трайния интерес.
Как възниква интереса?
В началото е любопитството – от нещо чуто, видяно или пипнато. Следва коментарът на родителя за любопитното нещо. С него да се роди или убие интереса. В ранна възраст тези коментари са много важни по две причини:
- Детето трупа знания и формира интерес;
- Родителят става значим източник на информация, което засилва авторитета му пред детето и дава добър личен пример.
Не всичко, което мама или татко коментират положително ще стане интересно за детето. Едни неща се виждат трудни, други – прекалено лесни, трети красиви… Детето наблюдава, обсъжда с родителите си и тогава прави избор. Когато се развълнува от нещо, то пожелава да се занимава по-трайно с него.
Често много от нещата, към които се спуска детето биват зарязани почти веднага. Това е така, защото любопитството и вълнението са големи, но сблъсъка с дейността, дава реална преценка дали му е интересно и посилно, или не. Бързият отказ не прави детето несериозно. Всяко дете трябва да пробва колкото може повече неща. Така още от рано ще трупа опит и ще прави избори. Нашата цел е детето да осъзнае причината за харесване или нехаресване на определената тема или дейност.
Какво прави родителят?
Родителят “отваря вратите” и разкрива светът пред своето дете. Това означава, че родителят е този, който ще покаже на детето теми, ще даде отговор на зададените въпроси, ще плати таксите, ще осигури екип и ще изпълни изискванията, за да може детето да разкрие интересуващата го част от света.
Обсъждайте тези избори без да налагате каквото и да е. Така ще помогнете на детето само да вземе решение дали да продължи с дадена дейност. Докато говорим е добре да избягваме негативни изказвания и да разкриваме същността на дейността според нашата преценка. Целта на това обсъждане е детето да разбере какво да очаква, как да се държи, какво би го притеснило и какво би било в полза за него.
Ако детето реши да се откаже след като е опознало темата или дейността, то може да се опитаме да го подкрепим и да вдъхнем решителност. В никакъв случай обаче не трябва да го обвиняваме, че е несериозно и бързо се отказва.
Детството е затова – да опознаваме света. Който като дете не пробва различни неща, ще му се наложи да го прави като възрастен.
Кое убива интереса?
Децата пробват много неща и това е нормално. Може ли обаче интересът да бъде убит?
Това може да се случи ако:
- Родителят реагира негативно с изрази като “Това е опасно”, “Там ще ти се подиграват”, “То не е интересно” и тем подобни;
- Родителят обвини детето си, че често сменя занимавките си и на нищо не се спира;
- Ако детето срещне големи трудности и не усети подкрепата на родителите си;
- Ако детето срещне недоверие или лошо отношение от заобикалящата го среда или хора.
В заключение
Казват, че интересът възниква от потребностите на човека. За да има осъзнати потребности, детето трябва да е пробвало много неща и да осъзнае реалните си нужди и желания. Тогава то прави осъзнати избори и се развива целенасочено и самостоятелно. Затова не се страхувайте, че често сменящо дейностите си дете е несериозно, то просто още не се е ориентирало. С помощта на подкрепящите си родители, то ще открие и развие своите потребности и интереси и способности.