Как да използваме магията на приказката във възпитанието на детето?
Време за четене: 5 минути
Накратко:
- Наблюдавайте реакцията на децата, докато четете и се старайте да разбират прочетеното
- Обсъждайте с децата, за да извлечете поуките
- Четете различни видове приказки
- Проверявайте приказката преди да започнете да четете
Ако искате децата ви да бъдат интелигентни – четете им приказки. Ако искате да бъдат още по-интелигентни – четете им повече приказки. Тези думи идват от един от най-големите физици на миналия век – Алберт Айнщайн. И все пак ако не вярвате на него, в редовете по-долу ще се опитам да ви убедя в магията на приказките и ролята им във възпитанието на децата.
Няколко пъти сме споменавали ролята на приказките в предишни статии. Тук ще разгледаме тяхната роля в повече детайли.
Литературата е един безкраен свят, донякъде на художествената измислица, донякъде на реалността. Най-често, първият досег на децата с този свят са приказките. Те предават житейски опит по един ненатрапчив начин, разкриват света на книгите и създават навик на детето да се вслушва, и да осмисля, това което чува.
Как да успеем да предадем магията на приказката?
Когато четем на децата си, трябва да се стараем на първо място, те да разбират историята и това, което се случва. Например, често в приказките има архаизми, които децата не са чували. Добре е по време на четенето да следим реакцията на децата и ако усетим или имаме съмнения, че те не ни разбират, да спрем и да обясним значението на думата. Разбира се ако има твърде много такива, може да ги заменяме с по-съвременни, за да не се налага да прекъсваме приказката толкова често. Този процес обогатява детето и му помага да осмисли съдържанието.
Друга идея, която може да използвате, за да добавите още едно различно измерение към приказката е рисуването. В практиката си аз често прилагам този похват и рисувам природната картина, която е описана в приказката. Така деца разбират, че човек може да рисува и с думи. Те много обичат това онагледяване, а в последствие сами започват да рисуват картини от произведенията. Като допълнение, често в следобедния сън им предлагам да затворят очи и започвам да чета, като ги карам да си представят четеното. Това развива въображението им и създава приятно изживяване.
Приказката е човекознание
За да е пълноценен ефекта от приказката, трябва да обсъждаме с децата какво ги е впечатлило в нея, кое им е харесало и кое ги е разочаровало. Така заедно ще можем да извлечем поуките.
Добре е да обсъдим постъпките на героите и техните мотиви – както положителните, така и отрицателните. Още повече, това създава критерии за добро и зло, красиво и грозно. Детето се сблъсква с различните типове хора и обогатява представите си за човешките характери. Освен това, то ще разбере, че и неговите постъпки предизвикват реакция в другите.
По този начин приказките създават един безопасен свят, в който децата могат да се учат на човекознание от ранна възраст. Хубаво е, когато децата поотрастнат да се върнете към приказки, които сте чели по-рано. Ще се изненадате как различни неща ще правят впечатление на детето и то ще интерпретира приказката по различен начин.
Възприемайки всичко това, детето се обогатява и развива по естествен път. Постепенно се изгражда ценностна система, критерии за избор на поведение и общуване.
Видове приказки и нуждата да ги четем
Има различни видове приказки – вълшебни, с животни или пък битови. Всеки вид обогатява децата по различен начин и предизвиква различни емоции. Затова е хубаво е да избираме различни видове и да не се фокусираме само върху един и същи тип. Като родител не съм ограничила сина си по никакъв начин, но съм обсъждала с него всяко едно произведение. Моя съвет е да вземете няколко различни книжки и всеки път да четете от различна книга. По този начин освен, че ще научава различни неща, детето ще може да развие своя вкус и предпочитание.
Влияние върху детето.
И все пак, трябва да се отбележи, че трябва да внимаваме какво четем на децата. Днес има много приказки, които са редактирани и затова е добре да проверяваме какво предлагаме на децата си.
Един пример за една добре позната приказка, която съществува в няколко версии е “Трите прасенца”. Повечето деца обожават тази приказка и я слушат с удоволствие. Четейки заглавието нищо няма да ви подскаже, че приказката е различна от тази, която вие сте чували. Освен класическият, съществуват още два варианта. Във втория две от прасенцата са изядени, а третото прави супа от вълка, а в третия вариант прасенцата и вълкът си правят пикник в гората… В различна възраст и трите приказки биха се отразили по различен начин, но в по-ранна възраст детето може и да не изпита чак толкова положителни емоции, ако разбере, че любимото прасенце е изядено… Затова мой съвет от личен опит е да прелистите книгата на бързо, преди да я купите или да започнете да четете.
За интересуващите се ето и някой заглавия:
Приказки, възпитаващи правилно общуване:
- “Лошата дума”
- “Лъжливото овчарче”
- “Малкото еленче”
- “Ежко Бежко и Баба Меца”
- “Кой каквото прави, на себе си го прави”
- “Каквото направи дядо, все е хубаво”
Приказки за трудолюбие:
- “Който не работи, не трябва да яде”,
- “Мързеливият”
- “Галената дъщеря”
- “Сливи за смет”
- “Знам и мога”
Приказки за здравето
- “Човекът и змията”
- “Зайко Нехайко
- “Най-голямото богатство”
Ако не намирате някоя от посочените приказки, а искате да я прочетете или търсите някое заглавие – пишете във Фейсбук страницата ни. Ще се радваме да помогнем! 🙂