Как да научим децата да пишат красиво?
Едно време в училище е имало часове по краснопис. Уж нещо маловажно, но съвсем не е така. Казват, че по дрехите посрещат, по ума изпращат… а от почерка могат да се извадят много изводи за качествата на един човек.
Доста често, когато ни се налага да пишем публично, грозният почерк ни кара да се чувстваме напрегнати или засрамени. Когато аз се учих да пиша в първи клас, в началото пишехме с молив. Който се справяше най-добре, получаваше разрешение да пише с химикал. Може би това е била добра методика, но разликата между двете ми играеше лоша шега. С молива пишех красиво, но с химикалката всичко се проваляше… Този спомен ме научи да не променям условията. Затова когато моят син се учеше да пише му дадох химикал и използвах различни упражнения.
Какво можем да направим за да спестим притеснението от грозния почерк на нашите деца?
Краснописът зависи от темперамента на детето, художествените му умения, степента на развитие на фината моторика и други. Въпреки, че върху някои от факторите нямаме контрол, има няколко неща, които можем да направим.
Преди 1 клас:
- Повтарянето на различни форми е едно добро начало. Например ченгелчета, чертички, елементи от букви и цифри.
- Повтарянето на контурите на картинки, които после могат да се оцветят, също е интересно занимание. В книжарниците можем да намерим много различни варианти на книжки с подобни упражнения.
- Важно е да знаем, че когато детето е в предучилищна възраст (5-6 години), подготовката за писане се изразява в развитие на фината моторика и изписване елементи от букви, а в подготвителна група – печатни букви. Не учете децата на ръкописни букви, защото това ще попречи на педагога в първи клас да изгради правилните умения и навици.
Когато детето вече е в първи клас:
- Предлагайте на детето да пише в мрежа от тесни и широки редове. Това ще му помогне да се ориентира в листа и размера на буквите.
- Може да правите кратки диктовки за упражнение на теми, които са интересни за децата.
- Игрите, изискващи новото умение са добър начин да стимулира детето да пише без досада и умора. Един от най-популярните примери за такава игра, която всички знаем, е бесенката.
- Друга интересна идея е да напишете картичка, която да изпратите на някого. Това може да бъде роднина, приятел или дори някоя популярна личност. Това ще стимулира въображението на детето.
- Последната идея, която ви предлагаме е да разкриете калиграфското изкуство на детето си. За щастие компютрите и интернет са голям помощник в това начинание и ни позволяват да видим много различни видове шрифтове. Това ще събуди интереса на детето да се опита да пише красиви букви.
Други важни условия за краснописа са:
- Правилната стойка – изправен гръб и разстояние от очите до тетрадката да не е по-малко от 30 сантиметра
- Ръката да е под прав ъгъл
- Изберете химикал с подходяща и удобна дебелина – нека детето да избере само
- Обърнете внимание на правилното държане на химикала – с три пръста на около един сантиметър над писеца
Умението да се пише красиво е ценно и усилията, които полагаме ще са полезни за цял живот.