Когато детето е болно
Време за четене: 5 минути
Накратко:
- Бъдете позитивни около детето и му вдъхвайте увереност
- Гледайте да му отвличате вниманието от болестта
- Предварително обсъждайте ходенето на лекар
- Обличайте детето нормално, за да избегнете претопляне
Най-трудните моменти в семейството са тези, когато има някой болен. Когато този някой е детето притеснението е още по-голямо. То очаква от родителите си да му помогнат, а те от своя страна дават всичко от себе си то да оздравее.
Какво да правим
Често при първия сблъсък с подобна ситуация, в новите семейства възникват различни въпроси като например – “Как да се отнасяме с детето, когато то е болно? Трябва ли да му угаждаме изцяло само и само то да се чувства добре?”
В тези моменти родителят трябва да бъде опора за детето повече от всякога и да му вдъхва сигурност. Не трябва да се вайкате около него и да говорите колко е зле, а тъкмо обратното. Това ще му даде сили и увереност. То трябва да е убедено, че родителят знае как да му помогне и да ви има доверие.
Проявата на нежност и съпричастност е също нужна, но не изпадайте в крайности. Всяко дете, когато е болно проявява известна доза капризност. Като родители обаче ние трябва да се научим да различаваме глезотията и капризността от реалните оплаквания.
Проблеми при лечението
Често децата изпитват трудности при прием на лекарства. За по-проблемните случаи лекарите биха дали по-добри съвети, но има някои малки хитрости:
- Скриване на лекарството в мляко или друга течност
- Използването на приказки или разкази при лечението
Последното е малко по-специфично и е личен опит, който искам да споделя. Аз го наричам “дядовата ръкавичка” и го използвам при висока температура. Когато използването единствено на хапчета не помага, открих, че компресите с оцет и вода бързо свалят температурата. Усещането обаче не е приятно и синът ми започваше да плаче. За да отвлека вниманието му започнах да разказвам “Дядовата ръкавичка”
“Тръгнал дядо от Златица, изгубил си ръкавица…” – и в този момент поставям мократа кърпа на ръката му като ръкавица. “Там на топличко се свряла…” – докато обтривам ръцете му и му говоря.
По този начин вниманието на детето се отвлича. То се концентрира върху приказката, спира да плаче, а температурата започва да пада.
Ходенето на лекар
Преди да заведете детето на лекар, поговорете с него още в къщи. Целта на този разговор е вдъхнете доверие към лекаря, за да може детето да знае, че там ще получите помощ. Не забравяйте и да вземете нещо за забавление на детето, докато чакате пред кабинета.
Закаляването
Болестите са съпътстващ проблем в израстването на всяко дете. От 3 до 5 годишна възраст всички деца боледуват повече, защото изграждат собствен имунитет. През този процес добри са закалителните процедури. Всъщност те трябва да започнат още с раждането на детето. Така простудните болести ще са по-малко.
Тази статия разказва повече за правилното закаляване на децата.
Дрехите, когато детето е болно
Като родители ние често навличаме децата, защото са болни със съзнанието, че така ги пазим. Това не е добър избор, тъй като високата температура и плътните дрехи могат да прегреят тялото. Не се притеснявайте да облечете детето както обикновено, когато то е здраво.
Надявам се тази статия да е полезна в тези трудни за родителите моменти и нека да ни се налага да прилагаме тези съвети възможно най-рядко! 🙂