Когато децата започнат да лъжат
Време за четене: 3 минути
Накратко:
- Говорете с детето и открийте причината за лъжата
- Бъдете сигурни, че детето ви има доверие
- Бъдете категорични в неодобрението си към лъжата
- Давайте личен пример като винаги сте искрени с децата
Лъжата представлява изкривяване или премълчаване на истината. Детската лъжа рядко има същите последствия като лъжите на възрастните, но е важно да реагираме навреме помагайки за изграждането на ценностната система на подрастващия. Наша е отговорността за това, както и за последствията от лъжата.
Този стадий в детското развитие, обикновено се проявява около 7-8 годишна възраст и родителите трябва да следят и реагират своевременно.
Кое кара детето да лъже?
Желанието да притежават нещо
Докато опознават света, децата често пожелават да притежават едно или друго нещо. Естествено, в повечето случаи те нямат собствени пари, с които да го купят или да предложат в замяна. Тогава започват да измислят какви ли не хитринки, за да получат желаното.
Страх
Другата основна причина, която може да накара едно дете да лъже е страхът. Ако детето е наказвано често или родителите са прекалено строги и взискателни, то детето често прибягва до дребни лъжи, за да прикрие някаква бела или нещо друго, което не е сред одобреното от родителите.
Фантазията на децата
Често пъти детската фантазия може да бъде необятна и детето да вярва в това, което твърди, повтаряйки го като истина, въпреки че не е. Този тип лъжа обикновено е и най-безобидният.
Как да се справим с лъжата?
Каквито и да са причините ние трябва да ги потърсим навреме и да дадем ясна представа, че това не е редно като покажем неодобрение. В разговорите с децата е хубаво да обсъдим каква е правилната реакция в конкретния случай и защо не е хубаво да се лъже. Подхода за всяко дете е индивидуален и може да се променя с времето.
Ако не вземем мерки от рано, в един момент децата започват да лъжат съзнателно и целенасочено.
Това се случва защото децата са открили, че така могат да манипулират родителите си и да получат каквото искат. В такива моменти трябва да сме твърди и да реагираме категорично и недвусмислено. В разговорите с децата отново трябва да изясним причината за тяхното поведение и да спечелим тяхното доверие, за да прекратим повторната лъжа в бъдеще.
Ако това поведение продължи, има опасност лъжата да се утвърди като начин на общуване и да се превърне в отрицателна черта на характера.
Заключение
Не е лесно да се формира ценностна система на личността, но тя е част от възпитанието на всяка личност и задължителен фактор за всяко развитие. Характерно е човек да опитва и да трупа опит. За тази фаза в развитието най-важното е, да има кой да каже на детето, че лъжата никога не остава скрита и винаги има отрицателен ефект в отношението ни с другите хора и обществото като цяло. И все пак не трябва да забравяме да сме искрени с децата, защото най-доброто възпитателно средство си остава личният пример.