Малките велосипедисти и тяхната безопасност
Преди няколко дни във Фейсбук прочетох статистика за уличното движение… катастрофи, пострадали и така нататък. Няма да я цитирам, защото всички знаем, че картинката не е много весела, но се надявам тази статия да помогне статистиката да придобие друг характер.
Наскоро ми казаха, че шофьора се ражда такъв… Аз не съм съгласна. Вярно е, че има гениални шофьори, но гениите са единици, а шофьорите – милиони.
Затова аз твърдя, че шофьорът се възпитава и това възпитание започва от най-ранна възраст, с първото триколесно колело. Детето се сблъсква със скоростта и приятните емоции, както и с падането и неприятните такива. Важни са обаче уроците на мама и тате как да ги избегне. Това преживяване учи на дисциплина, развива усет за скорост, разпределеност на вниманието и други качества, необходими за всеки шофьор.
Ще се върна към усмивката на детето, когато му купят първото колело или когато най-после направи първата обиколка на площадката само. Хубаво е и да изберем подходяща екипировка – каска, наколенници, налакътници, които да го предпазват. Това учи на едно много важно качество, което служи и за напред – отговорността на първо място да пазим себе си и да спазваме правилата.
Другите неща, които детето трябва да научи преди излизането в парка, са правилата, които са първата и най-важна защита:
- Колелото се кара на определените за целта места – паркове и велосипедни алеи без да се пускат педалите.
- Улицата е забранена зона, независимо колко е оживена.
- На тротоара се кара отдясно и се внимава да не блъснат пешеходците (но като цяло е добре те да бъдат избягвани).
- Внимаваме когато заобикаляме хората, движещи се по тротоара и използваме звънеца на колелото, с който съобщаваме за присъствието си.
- Колелото се кара с екипировка.
- Независимо, че детето е малко и не кара по пътищата, екипът му трябва да има светлоотразителни елементи, за да е видимо за всички.
- В зависимост колко е буйно детето, може да се наложи да въведете и специфични за него правила.
Колоезденето в ранна възраст (5-10 години) формира основата на навиците и дисциплината, които ще ги превърнат в добри велосипедисти, а след това и шофьори. Затова не бива да подминаваме разговора за правилата за безопасност с лека ръка. Нека го направим в спокойна обстановка и дадем възможност на детето да осмисли постепенно правилата, без да отнемаме удоволствието от колоезденето.
Вярно е, че децата са все още малки, за да разберат напълно смисъла на понятия като скорост и безопасност, но ако усвоят правилата те ще са в основата на тяхното поведение. Тогава ще бъдете спокойно, че може да им се доверите и да им дадете нужната свобода.
За порасналите велосипедисти в сайта на “Пътна полиция” може да намерите повече правила, съвети и препоръки.