Няколко забавни и полезни игри
Време за четене: 4 минути
Често в статиите си споменавам, че мама и татко трябва да играят с децата. Затова реших да ви предложа няколко образователни и забавни игри, с които може да обогатите знанията на децата под формата на игра. Надявам се те да ви донесат много приятни емоции и незабравими спомени.
Игра #1 – “Кога се случи това?”
Тази игра развива уменията за съставяне на описателен разказ, обогатява лексиката на децата и стимулира включването на прилагателни имена в описанието.
Материали:
Картини на четирите сезона (за по-лесно може да използвате и телефон или таблет).
Провеждане:
На децата се дава се дава комплект картини от всеки от четирите сезона. Вашата роля е да опишете случка, като наблегнете на описанието на годишното време, през което се е случила. След като чуе описанието детето трябва да отгатне кой е сезона и да покаже картинката, като назове името му. След това сменяте ролите – детето разказва, а вие показвате картинката.
Така тази игра развива и въображението на децата. Когато описвате случката, имайте предвид и картинката, която сте дали на детето. Предимството на използването на телефон или таблет е, че винаги може да избирате нови картинки.
Игра #2 – “Попитай”
Тази игра помага на децата да овладеят въпросителните изречения и съставянето на изречения с частицата “ли”. По този начин се обогатява изразителността на речта и децата придобиват на умения за изграждане на диалог.
Правила:
Децата или родителите отговорят на въпросите с “да” или “не”
Провеждане:
Тази игра е сравнително проста, но може да бъде много полезна и забавна. Използвайте различни въпроси, с които децата да научават нещо, но и такива, които да ги накарат да се смеят. Например абсурдни и хумористични въпроси като “Може ли слонът да лети с уши?”. Това също ще ви помогне да опознате детето си и да разберете какви теми го забавляват. Бъдете креативни и питайте каквото ви дойде наум 🙂
Вариант #2:
Този е за малко по-пораснали деца. В него вие казвате съобщителни изречения, а детето ги преобразува във въпросителни, като прибавя частицата “ли”.
Игра #3 – “Сидже”
Тук може да играе цялото семейство.
Материали:
Топка
Правила:
Всички участници се нареждат в кръг, като някой подава топка на друг и му предсказва нещо. Например, “Детето ти ще се казва – Иванчо” или “Те ще станеш – пожарникар”, и така нататък. Отново само въображението ви определя границите на въпросите. Ако участникът не хареса предсказанието, отхвърля топката. Ако му хареса обаче, хваща топката. Ако този, който подава топката му каже “сидже”, тогава този, който е хванал топката трябва да каже своето желание спряно предсказанието. Например “Моето дете ще се казва Марийка”. Ако отхвърлиш “сидже” оставаш си с предното предсказание.
Тази игра е полезна с това, че развива реакциите на децата, но е предимно за забавление и може да ви създаде много приятни моменти.
Игра #4 – “Часовник”
Една забавна игра, която е повече за физическото развитие на децата.
Материали:
Въже
Провеждане:
Всички участници се нареждат в кръг, около “царят”, който върти въжето. Когато въжето минава под всеки участник, те трябва да скочат. Който не отскочи навреме изгаря и така докато не остане само един, който става новия цар. Така децата се редуват.
Игра #5 – “Едно, две, три – морето още спи!”
Тази игра е със забавен характер. В нея могат да вземат участие неопределен брой деца. Тук отново се развиват реакциите на децата и освен това може да се измислят интересни стратегии.
Провеждане:
Избира се едно дете, което да брои, при условието то да стои с лице обърнато към стена. Останалите участници се пръскат зад него на разстояние 10-15 метра от него.
След това, този който брои произнася силно и бързо “Едно, две, три – морето още спи!” и бързо се обръща към другите. Докато детето брои целта на останалите е да се придвижват бързо напред към броящия, но уловката е, че трябва незабавно да се “заковават” на място, преди броящия да се обърне. Ако той ги завари да мърдат, може да посочи невнимателния играч, който отпада от играта. Този цикъл се повтаря, докато някой успее да се приближи безпогрешно и докосне в гръб броящия, или докато всички отпаднат. Ако някой достигне до броящия, той се обявява за победител и става следващия броящ.
Игрите пораждат положителни емоции, които сближават участниците. Те развиват интелектуални и физически качества и осигуряват емоционален комфорт на цялото семейство. Затова играйте с децата си, колкото можете по-честo 🙂