Облеклото на децата – как да комбинираме здраве, красота и възпитание
Всички знаем, че “по дрехите посрещат, а по ума изпращат”, но когато стане дума за нашите деца, здравето винаги е на първо място. В ранна възраст ние правим избора на техните дрехи, но в последствие децата имат все по-голямо участие. Затова е важно да успеем да ги научим как да избират подходящото облекло и да възпитаме естетически вкус.
Освен това, от умението на детето да се облича зависи не само здравето му, но често и социалния, и личностен успех в бъдеще. Затова нека да разгледаме тези аспекти в малко повече детайли.
ЗДРАВЕТО:
Детският организъм няма добре изградена терморегулация, затова облеклото трябва да е съобразено с този факт и да помага за нея. През лятото детското тяло трябва да се охлажда по-лесно, а през зимата основната цел е да се запази топлината на тялото. Това зависи предимно от това какви материи и видове дрехи ще изберем. Препоръчително е да избираме само естествени материи като памук и вълна.
Какво означава детето да е облечено добре?
Истината е, че не дрехата топли, а топлината, отделена от тялото. Ако дрехата пропуска тази топлина, тялото се преохлажда и детето изстива. Ако е навлечено, то се изпотява, преохлажда и отново изстива.
За да предотвратим това, практиката е установила едно просто правило – това на “Трислойното облекло”:
- Потник
- Блуза
- Жилетка
Колко слоя ще облечем, зависи от времето навън.
През лятото потникът поема потта, а през зимата задържа топлината до тялото. Блузата също задържа топлото, а жилетката е за студените зимни месеци. Народна мъдрост е, че през месеците, които имат “Р” в името си е добре да се придържаме към трите слоя.
Здравословното детско облекло има още един аспект, който често бива пренебрегнат. Детските дрехи, трябва да са удобни за движение, както и да осигуряват свобода за цялото тяло. Това се осигурява като изберем дрехи с подходяща кройка, които не са прекалено тесни и се обличат лесно.
Често в детската градина наблюдавам деца, които стоически се опитват да обуят тесния стегнат ластичен чорап или да облекат прекрасна на вид рокля, която поради сложната си кройка изисква доста внимание и умение. Въпреки помощта от персонала, това създава куп неудобства за детето – притеснение, че не може да намери ръкава, че някой ще помисли, че то е “бебе” и не може да се справи, или че закъснява за закуска… Всичко това притеснява детето, поражда отрицателни емоции и влияе на самочувствието му.
КРАСОТА И МОДА:
Освен опазването на здравето на децата, облеклото има и друга важна функция. То определя социалния статус и самочувствието на детето, като трябва да се отбележи, че тук нямам предвид бедни и богати.
Много пъти в практиката си съм наблюдавала как мястото, което детето заема сред връстниците си и уважението им се влияят от начина на обличане. Затова, колкото и да ни се иска да облечем детето си модерно, е важно да разговаряме с него и да се съобразяваме с детските желания.
Освен това трябва да научим децата си, че дрехите имат своето предназначение – едни са за игра, други – за училище, а с трети ходим на стадиона или в парка. Също така детето трябва да разбере, че има домашни дрехи и такива, с които излизаме навън. Тук много важен е и личният пример, който самите ние даваме. По този начин изграждаме правилни хигиенни навици и ще помогнем за опазването на дрехите.
ВЪЗПИТАНИЕ:
Друг често срещан проблем, който много от родителите споделят е сутрешния тормоз за избор на тоалет. За да нямаме тези неприятности, ние трябва да възпитаваме детския вкус като обсъждаме тази тема с детето в спокойните моменти, а не да се караме сутринта преди излизане. Например, може да опитате да предложите няколко варианта за избор и да стигнете до консенсус още от предната вечер преди лягане.
По този начин не само ще установим какво се харесва на детето, но и ще можем да коригираме грешно създадени представи. Например къси чорапи през зимата, с които очевидно ще му е студено. Все пак, тук има една тънка граница, с която трябва да се съобразим. Всички деца имат своите предпочитания и индивидуализъм. Като родители е желателно да им дадем възможност да експериментират, да сравняват и избират още от рано с ограничен родителски надзор. Това ще изгради техния вкус, мироглед и правилен избор в бъдеще. Още по-важно е, че това възпитава самостоятелност и умение за вземане на решения, дори и когато вие не сте там. Именно в тези моменти си проличава успешното възпитание.
Разбира се, с порастването на детето съдържанието на тези разговори се усложнява и обогатява, но те все още са приятни и забавни.