С деца на плаж – или как да предпазим децата от опасностите там
Има два основни типове хора – тези, които през лятото ходят на плаж и тези, които предпочитат да разпуснат в планината. Ако вие сте от първите и сте решили да използвате отпускарския месец, за отидете на семейна почивка до родното черноморие (или може би някъде в нашата югозападна съседка), тази статия е за вас.
Море, вълни, пясък – с една дума – плаж. Морето има своята красота, но и носи много опасности, особено ако сме с деца. Затова родителите трябва да са добре подготвени и да знаят как да ги предпазят и да осигурят тяхната безопасност. Това става не само чрез наблюдение, но и като учим нашите деца на правила, защото ще дойде ден, в който те ще ходят на плаж сами. И така без да увъртаме повече, нека да разгледаме как може да предпазим децата и семейната почивка да бъде спокойна и приятна.
Подготовката започва още преди да стигнем до плажа. Детето трябва да е с подходящ бански костюм, осигуряващ му необходимата хигиена и комфорт. Някои хора казват, че докато са малки, децата могат да ходят и без бански, за да използват слънцето пълноценно. Това може да има и своите предимства, но все пак помислете къде отивате на плаж и колко чист е той.
Освен това, задължително не забравяйте да приготвите шише с вода и допълнителна хавлия за подсушаване след къпане в морето. Терморегулацията на децата не е толкова развита както при възрастните, а и те бързо се обезводняват и простудяват. Затова водата и допълнителната хавлия са важно условие за здравето на децата.
Когато пристигнем на плажа първото нещо, което трябва да направим е да прегледаме пясъка на мястото, където ще седнем. В голяма част от случаите, той няма да бъде чист и подготвен за детска игра. Тук идва нашата роля като възрастни да огледаме мястото и да го почистим от всякакви нежелани предмети.
След като сме се настанили има две основни неща, на които трябва да обърнем внимание. Разбира се, това са слънцето и морето.
Винаги е добре е да ползвате слънцезащитни лосиони по ваша преценка. Добре е също да знаете, че колкото по-висок е фактора на лосиона, толкова повече можете да стоите на слънце (повече за слънцезащитните лосиони може да научите тук). Все пак първите 1-2 бани не бива да бъдат повече от два часа. Последно, въпреки лосионите е добре да си носите или да си наемете чадър, под който вие и децата да можете да се скриете на сянка.
В различните възрасти, децата реагират различно на морето, но родители имат задължения, които не бива да пропускат.
Едно от най-важните неща е да запознаете децата е значението на цветовете на флага на спасителя (повече за тях може намерите тук). Също така обяснете на детото кой е спасителят и какви са неговите задължения. Важно е да подчертаете, че думата на спасителя е закон на плажа и че трябва да го слушаме.
Когато влизате в морето е добре да прецените дълбочината на водата и да определите разрешени граници за влизане. Също така, след хранене винаги изчаквайте поне час преди къпане, защото това може да предизвика прилошаване, повръщане и в редки случаи дори загуба на съзнание (повече информация може да намерите тук). Задължително е да следите детето неотлъчно във всеки момент и да се намесите, ако има нужда. Освен това, когато детето е на море за първи път, трябва да го оставим да възприеме морето, пясъка и хората около него. Най-вече не бива да го насилваме непременно да влезе във водата.
Накрая, добре е също да обясните на детето си за поведението на плажа и уважението към другите. На всички ни се е случвало около нас да притичат деца и да ни опръскат с пясък или вода. Нека не допускаме нашите деца да се превърнат в едни от тях 🙂
Последното нещо, за което трябва да се погрижим е да снабдим детето с подходящи играчки като определим къде то може да играе с тях, без да пречи на останалите. Така то ще се забавлява също както и вие.
В тази статия наблегнахме на опасностите, защото те идват неусетно. Разбира се морето и плажа имат много повече хубави страни. Затова се надяваме тази статия да ви е била полезна и да се наслаждавате на една приятна и безпроблема почивка. Приятно плажуване! 🙂
Ако статията ви е била интересна, харесайте страницата ни във Фейсбук, за да получавате редовни известия. Ще се радваме да чуем вашите въпроси и обратна връзка 🙂