Три игри, които са неочаквано полезни за децата
Ученолюбието е много важно за развитието на всяка личност, но то не е наследствено. Това качество започва да се възпитава в най-ранна детска възраст и се развива постепенно, докато детето расте. Хубаво е началото да се постави, когато детето е на около 4 години и вече има натрупан поне малко житейски опит. В основата на любознателността стои желанието за научаване на нещо ново. Един от най-добрите начини да засилим това желание при децата е под формата на игра, защото всяко дете обича да играе и да побеждава. Така то получава възможността да затрудни възрастния, да демонстрира знания, умения и да покаже, че вече е голямо. Тези възможности могат да бъдат едни от основните мотиви, които помагат чрез игрите децата да научават ненасилствено неща за околния свят и да развиват способностите си. Всяка игра е различна и учи детето на различни неща – произнасяне на затрудняващи го звукове, числа, броене, сръчност и други. Каква игра ще изберем зависи от възрастта и опита на детето, но е важно да сме наясно с правилата на отделната игра и полезността от нея.
Дори и да изглежда проста, всяка игра има своите предимства. Освен това, те поддържат любознателността и помагат да се затвърдят знанията, получени в детската градина или началното училище. Ето и няколко лесни и бързи игри, които може би не сте предполагали колко полезни могат да бъдат за децата.
Бесенка
Всички някога сме играли на бесенка. Макар и да изглежда на пръв поглед проста, тази игра изисква знания за буквите, умения за моделиране на думи и броене. Освен това, тя може да бъде много полезна за опознаване на околния свят. Например, ако искате да научите детето на видовете професии, може да играете само с тях. Същото важи за всякакви предмети, явления, градове и т.н, и единствено вашето въображение може да ви ограничи. Хубавото е, че подобни игри са достъпни на мобилни устройства, което ги прави по-привлекателни за днешните деца, които са свикнали с таблети и телефони и трудно се впечатляват от игри на хартия. Така че, този вариант също е опция, която да обмислите, ако не можете да привлечете вниманието на детето
Уменията за четене и писане обикновено се усвояват към 6-7 години. Затова бесенката е особено подходяща за деца в тази възраст, които се учат да четат и пишат. Все пак няма лошо да играете и с по-малки деца, които да се справят с ваша помощ. Така те ще могат по-бързо да се научат да разпознават буквите и звуковете, а това ще им бъде полезно в бъдеще.
Както казахме, самата игра е сравнително проста – първият участник намисля дума, като изписва първата, последната буква и чертичка за всяка от останалите. Също така дава и кратко обяснение на значението. Целта на играта е другият участник да познае коя е намислената дума преди да бъде “обесен”. За всяка буква, която липсва в думата се рисува част от човече – глава, тяло, ръце и крака. Ако до момента, в който цялото човече е нарисувано, а думата не е позната, играчът се счита за “обесен”.
Точки
Играта на “Точки” може значително да помогне за подготовката на децата за първи клас. Когато децата тръгват на училище, те се нуждаят от редица умения, които изискват години подготовка. Тази игра развива фината моторика, упражнява математическите представи за работа в мрежа, които са част от математическата и обща готовност. Освен това децата трябва да планират действията си и да наблюдават ходовете на съперника. Така те развиват умения за планиране и внимание към детайлите. Това я прави подходяща за деца на 6-7 години.
Правилата ѝ не са сложни. Прави се мрежа от точки, която се попълва с чертички, свързващи точките. Целта е 4 точки да бъдат свързани в квадратче, в което обикновено се вписва първата буква от името на играча. За да бъде по-интересно може да използвате произволно избран символ, знак, малък печат или да използвате цветни моливи, с които да запълвате квадратчето. Накрая всеки играч брои колко квадратчета е направил, като печели играчът, който има повече.
Морски Шах
Подобна игра, развиваща редица качества е морският шах. Както при точките и тука имаме подобряване на умението за работа в мрежа и фината моторика. Интересното тук е, че някой може да спечели, само ако опонента му направи грешка, защото играта е направена така, че да няма победител. Възрастните знаят, че имат 2 основни цели – да направят линия и да не допуснат опонента да направи такава. Изследванията обаче показват, че децата избират една от двете цели. Ако те се фокусират върху победата по-често губят, тъй като не блокират опонента си. Ако обаче насочат вниманието си върху това да не загубят, играта завършва равна. Затова тази игра развива аналитично мислене, устойчивост и концентрация на вниманието при децата.
Подходяща е за деца над 6 години, които се подготвят за първи клас. Разбира се отново може и да се играе с по-малки деца.
Правилата не са сложни, но трябва да се обясни на детето какво е колона, ред и диагонал. На лист се разчертава мрежа от три квадратчета във вертикал и три в хоризонтал. Всеки играч избира знак (обикновено Х или О) и се стреми да направи колона, ред или диагонал в мрежата. Тази игра е като предшественик на истинския шах, учи децата да предвиждат ходовете на противника. В повечето случаи децата играят с удоволствие.
При всяка от тези игри има сблъсък на амбициите на децата с реалните възможности. Те могат да спечелят, но често и губят. Много от тях плачат и изживяват тежко загубата. Тук е ролята на родителя да обясни и възпита умението да губи като част от живота. Това е неизбежна част от психическото развитие на децата и важен момент за тяхното здраве.
Любознателността може да се развива и с физически игри, които са предпочитани и забавни за децата, носят емоции и удовлетворение. Затова в някоя от следващата статии ще разгледаме няколко игри, които освен мисленето развиват и физическите качества.
Ще се радваме ако и вие споделите какви игри играете с децата в секцията за коментари под статията или на нашата Фейсбук страница 🙂