Какво означава да си родител – Част 1
Здравейте! 😊
В първата ми статия ще си поговорим малко по-общо за това какво е да си родител и какво е родителският стил.
В живота няма училище за родители. Всеки става такъв, обучавайки се по един или друг начин, като постига своите победи, или допуска своите неизбежни грешки. Това не зависи само от нас родителите, но ние сме хората, които трябва да следим от близо развитието и благополучието на децата си. Моята баба казваше „Лесно е да го родиш, но истинска майка се става след положените грижи за детето”. Затова, и аз като родител се стараех да следвам нейния съвет и да обгрижвам сина си, като един добър родител. Прочетох доста книги, но разбрах, че най-ценен е опитът и, че разковничето, както винаги, се крие в детайлите. Като родители ние трябва да намерим баланса като не оставяме детото само, но и не го обгрижваме прекалено много. Ето ви една примерна ситуация:
Детето е на 3 години. Мама подпомага детето във всичко – дава му вода, храни го, облича го, съблича го, грижи се да не се изцапа… На пръв поглед всичко е прекрасно. В дейсвителност обаче последиците от това крайно задоволяване на всички потребности са липса на самостоятелност, трудно проговаряне и възпитаване на така наречения „готованко”. Поуката тук е, че крайностите водят до крайности. Помагайте на детето си само тогава, когато то не може да се справи само. Така ще възпитате качества като самостоятелност, настойчивост и упоритост. Освен това, така ще се развие двигателната му система и чувството му за увереност.
Може би ще кажете, че има противоречие. Истинската майка се грижи за детето си, но в посочения пример пораства „готованко”. Това се случва, защото в тази ситуация, гореспоменатият баланс липсва. Прекалената грижа или липсата ѝ изцяло са еднакво вредни за всяко дете. Тези малки неща са много важни, особено в ранна възраст, защото водят до неволите после.
Затова, мисля, че е добре родителите да знаят какви видове родителско поведение е открила психологията като наука и да направят своя избор при възпитанието на децата си, намирайки правилния баланс. Психологията определя пет различни стила на родителско поведение, които ще разгледаме по-подробно в продължението на тази статия. Накратко те са:
Авторитарен – тези родители налагат безусловно мнението си, изискват подчинение и уважение от децата.
Авторитетен – тук родителите налагат контрол и ограничения чрез правила и обяснения, като се стараят да изградят родителски авторитет.
Свръхпротективен – този тип родители налагат силен контрол върху децата си, с цел осигуряване тяхната безопасност.
Либерален – при този стил децата се възпитават, като им угаждат, защото се счита, че децата няма да направят нищо лошо.
Отстранен – тези родители изразяват своята загриженост за детето главно чрез задоволяване на материалните му потребности.