7 съвета как да направите тръгването на ясла или детска градина по-лесно
Време за четене: 6 минути
Накратко:
- Мотиварайте детето, като обясните причините за раздялата и му разкажете за приятните моменти, които го очакват
- Научете детето да се самообслужва
- Облечете го и го обуйте удобно
- Изпълнявайте обещанието за часа, в който ще го вземете
- Интересувайте се от това, което се случва в градината
- Направете сбогуването кратко
Тръгването на ясла или детска градина е един труден, но често необходим момент в живота на малките деца и родителите им. В тази статия, ще си поговорим за няколко неща, с които може да направите този преход по-лесен.
1. Мотивирайте детето си и обяснете защо е хубаво да ходи на детска градина
За да успеете да мотивирате детето си, първо трябва да познавате неговите страхове и притеснения, свързани с градината – да не бъде изоставено, че няма да се справи и така нататък. Това ще ви позволи да го подготвите правилно и му помогнете да ги преодолее.
Освен това, мотивацията трябва да обясни както престоя му в градината, така и да даде основателна причина за раздялата ви. Децата трябва да са наясно, че вие ще ходите на работа, че няма да сте в къщи, а за него там ще има куп приятни занимания и деца, с които да играе. Добре е да обясните, че по този начин то помага на цялото семейство да има храна, дрешки и играчки.
Хубаво е да започнете с тази подготовка поне месец преди самия ден на посещението в градината, за да има време детето да свикне и да осъзнае причините. Те трябва да се повтарят на детето и то ежедневно да чува, че го оставяте при сигурни хора, които ще се грижат за него също като вас и че вие ще го вземете веднага, след като се освободите. Никога не казвайте на детето, че сте на работа, а реално да сте в къщи. В практиката си съм била свидетел на такива случаи и мога да ви кажа, че това са най–тъжните сълзи, които съм виждала дори и от деца в 4 група. Те усещат лъжата, а това поражда бъдещо недоверие.
2. Създайте навици за самообслужване на детето
Ако детето ви не може справя само, то ще изпитва притеснения, че няма да може да се облече, да отиде до тоалетна и други. Това може да бъде причина за плача сутрин или малки хитрости като “болен съм, боли ме корема”, прилагани от децата.
Децата, които се справят сами, имат повече самочувствие и развиват инициативност. Те са по-спокойни и прекарват времето в градината приятно, играейки с другите деца и научавайки нови неща.
3. Облечете детето в подходящи и удобни дрехи (и обувки), които лесно се обличат и събличат
Както споменах в една от предните статии за облеклото на децата, често съм свидетел на това как децата се разстройват, когато не могат да се облекат или обуят сами. Затова, направете им услуга и ги облечете в дрехи, с които могат да се справят. За обувките, добра идея е да вземете такива с лепки.
4. Обещайте му, че ще го вземете в определен час и не закъснявайте
Част от мотивацията е и това, че то със сигурност ще бъде взето в определен момент от деня. Това му дава сигурност и е добре да се придържате към обещанието си, за да избегнете разочарованието му. Ако все пак се наложи да закъснеете, ако имате телефон за връзка с педагога може да го помолите да предаде за вашето закъснение на детето от по-рано.
5. Сбогувайте се кратко и топло
Прегръдка, целувка, довиждане и тръгвате. Колкото повече удължавате изпращането, толкова по-разстроено ще бъде детето. Бъдете сигурни, че учителят ще го успокои. Ако все пак има проблем, ще ви повикат.
6. Поощрявайте детето и се интересувайте от това какво прави в градината
Важно е да показваме интерес към това, което се случва в градината. Разпитвайте и обсъждайте с детето какво са правили с другите деца и какво са научили от госпожите. Помолете го да ви изпее последната песничка, която е научило и го похвалете, че се справя добре. Това ще му даде увереност и ще го зарадва, защото е успяло да спечели вашето внимание и похвала.
7. Не обсъждайте педагозите пред детето си
Това настройва детето против госпожите, води до непослушание и поставя детето в опасност, защото неизпълнявайки указанията на педагога, то може да се нарани. Ако имате проблем, обърнете се към съответния учител или директора на заведението.